Jak działa dmuchawa do kotła?

Jak działa dmuchawa do kotła?

Jak już wspomnieliśmy wentylator jest jednym z podstawowych elementów systemu wentylacyjnego, który odpowiada za prawidłowe działanie pieca centralnego ogrzewania. Aby proces spalania funkcjonował prawidłowo, konieczne jest dostarczenie do palnika odpowiedniej ilości powietrza. Jeżeli dopływ powietrza będzie zbyt mały, budynek nie zostanie odpowiednio ogrzany. Natomiast zbyt duża dawka powietrza może również negatywnie wpłynąć na proces palenia, ponieważ dojdzie do usunięcia ciepła przez komin. Dmuchawa, zwana również wentylatorem jest chętnie wykorzystywana do dostarczenia optymalnej ilości powietrza do pieca.

Na co zwrócić uwagę wybierając dmuchawę?

Chcesz wyposażyć swój kocioł w wentylator? Oczywiście musisz pamiętać, aby dobrać go do rodzaju posiadanego pieca. Ogromne znacznie w tym przypadku będzie miał pobór mocy – im większa jest powierzchnia do ogrzania, tym większe będzie wspomniane urządzenie. Decydując się na zakup wentylatora, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana – najlepszym rozwiązaniem będzie wentylator aluminiowy, który ma zwiększoną odporność na uszkodzenia od modelu stalowego.

Dmuchawa do kotła, czy warto?

Wybierając wentylator nie tylko należy zapoznać się z trwałością urządzenia, ale również z temperaturą otoczenia, w której może pracować. Niezwykle ważne jest również sprawdzenie głośności pracy oraz bezpieczeństwa użytkowania - urządzenie powinno posiadać deklarację zgodności CE.