Historia firmy Ziehl Abegg

Historia firmy Ziehl-Abegg sięga 1910 roku kiedy to Emil Ziehl razem z Panem Abeggiem (imię nieznane) założyli w Berlinie firmę pod nazwą Ziehl-Abegg Elektrizitätsgesellschaft. Losy Abegga są nieznane, zaginął bez śladu kilka tygodni po założeniu firmy, jednak jego nazwisko pozostało w nazwie i w logo firmy. Wcześniej, bo w roku 1897, Emil Ziehl projektował swój pierwszy silnik z zewnętrznym wirnikiem.

Zasada działania tego silnika jest taka sama jak zwykłego silnika asynchronicznego: kosztem energii elektrycznej uzyskujemy energię mechaniczną. Płynący przez uzwojenie silnika prąd eklektyczny wytwarza pole magnetyczne oddziałujące na znajdujący się w nim materiał ferromagnetyczny będący częścią wirnika. Wirujące pole magnetyczne wytwarzane w uzwojeniach silnika wprawia w ruch wirnik. W silnikach produkowanych przez firmę Ziehl-Abegg nie obraca się wałek silnika tylko jego zewnętrzna część – obudowa.


W czasie Drugiej Wojny Światowej firma została zniszczona, jednak w 1949 roku synom założyciela udało się odbudować Ziehl-Abegg w Künzelsau w południowo zachodnich Niemczech, gdzie centrala firmy i zakłady produkcyjne znajdują się do dzisiaj.


Zalety silnika z zewnętrznym wirnikiem, pozwalające na budowę bardziej zwartych konstrukcji oraz lepsze chłodzenie silnika przez przepływające powietrze spowodowały szybki wzrost i dynamiczny rozwój firmy. Obecnie Ziehl-Abegg zatrudnia ponad 3000 pracowników i ma swoje przedstawicielstwa w ponad 30 krajach. Laboratorium otwarte w 2008 roku ma największą na świecie komorę do badania wydajności i pomiaru hałasu wentylatorów.

Asortyment i branże
Wychodząc naprzeciw dynamicznym oczekiwaniom rynku Ziehl-Abegg wciąż się rozwija. Zwiększamy różnorodność i zakres asortymentu: od wentylatorów osiowych które mają szerokie zastosowanie między innymi w przemyśle chłodniczym, grzewczym oraz wentylacji pomieszczeń czystych i hodowlanych, przez wentylatory promieniowe aż po różnego typu regulatory, czujniki oraz urządzenia służące np. do automatycznej kontroli obrotów silnika. Innowacyjność i wysoka jakość produktów sprawia, iż są chętnie wykorzystywane we wszystkich gałęziach gospodarki.


Obecnie firma z Künzelsau wysyła swoje urządzenia na wszystkie kontynenty kuli ziemskiej. Dzięki swoim silnikom, wentylatorom i systemom regulacji firma Ziehl-Abegg zdobyła w skali międzynarodowej wybitne uznanie i jest liderem na rynku w wielu istotnych dziedzinach, m.in. w zakresie silników napędowych do wind. Nieomal w każdej windzie lub schodach ruchomych na świecie tkwi silnik firmy Ziehl-Abegg.


Również w zakresie wentylacji, np. klimatyzacji dużych kompleksów budynków i obiektów przemysłowych, produkty wysokiej klasy "made in Künzelsau" cieszą się dużym popytem na całym świecie. Podobnie elektroniczne regulatory do płynnej regulacji prędkości obrotowej wentylatorów w rolnictwie, technice klimatyzacyjnej, technice pomieszczeń czystych i technice chłodniczej.  Filie, fabryki, zakłady produkcyjne, przedstawicielstwa i partnerzy handlowi w ponad 30 krajach zapewniają sprzedaż wyrobów elektrotechnicznych wyprodukowanych nad rzeką Kocher. Od Australii po Kanadę, od Skandynawii po Afrykę Południową, od Anglii po Chiny rozciąga się gęsta sieć dystrybutorów, do której dołączają wciąż nowe rynki.

Ziehl-Abegg w Polsce
Polskie przedstawicielstwo Ziehl-Abegg istnieje od 1997 roku. Obecnie w firmie w dwóch działach zatrudnionych jest dziewięć osób. Dwie osoby w dziale napędów (silniki i sterowanie do wind) i siedem osób w dziale wentylacji. Od momentu powstania mamy na swoim koncie lata doświadczeń w kontaktach z różnorodnymi klientami. Głównymi branżami w Polsce podobnie jak w innych przedstawicielstwach są klimatyzacja, wentylacja, chłodnictwo i technika napędowa. Polskie przedstawicielstwo oprócz rynku rodzimego obsługuje także Litwę i Łotwę. Nasza oferta przede wszystkim jest skierowana do producentów maszyn i urządzeń. Większość produktów to części (bardzo często „serca”) większych urządzeń.


Nieliczne urządzenia gotowe do użytku przez klienta końcowego rozprowadzamy przez hurtownie i firmy świadczące bardziej kompleksowe usługi. Dobrym przykładem jest tu branża rolnicza gdzie wentylatory przeznaczone do wentylacji budynków inwentarskich (głównie kurniki i chlewnie) są rozprowadzane do rolników i hodowców przez sieć firm zajmujących się wyposażaniem takich  budynków.


W 2013 roku Unia Europejska wprowadziła przepisy mówiące o minimalnej sprawności wentylatorów jaka musi być spełniona by wentylator mógł mieć na tabliczce znamionowej znak CE a co za tym idzie by mógł być sprzedawany na rynku EU. Przepisy te promujące wyroby energooszczędne trochę pomogły w walce z bardzo często nieuczciwą konkurencją dalekowschodnią. Z uwagi jednak na to że na razie nie ma organu strzegącego tych przepisów, nikt nie jest w stanie zweryfikować podawanego przez producentów poziomu sprawności swoich wyrobów. Wielu producentów postępuje w myśl powiedzenia że „papier jest cierpliwy i wszystko zniesie”. Utrudnia to handel takim firmom jak nasza, która poniosła spore koszty szukając nowych energooszczędnych rozwiązań. Zmuszeni byliśmy wycofać z oferty wiele urządzeń nie spełniających wymaganych parametrów.


Świadomość producentów urządzeń wentylacyjnych pomału się zmienia i zaczynają dostrzegać korzyści ze stosowania energooszczędnych rozwiązań. Dzieje się to też dzięki naszej pracy i uświadamianiu klientów podczas spotkań handlowych czy wizytach na targach. Wciąż jednak kryterium ceny jest bardzo często decydujące.