Jak ustawić dmuchawę w piecu?

Ogrzewanie może okazać się niezwykle ekonomiczne i efektywne przy prawidłowej wentylacji oraz odpowiedniemu zużyciu paliwa. Dmuchawa w piecu jest rozwiązaniem, dzięki któremu możemy ograniczyć koszty związane z zakupem opału. Oczywiście niezwykle istotne w tym przypadku będzie jej odpowiednie ustawienie i dostosowanie do modelu posiadanego kotła. Warto pamiętać, że od wentylatorów będzie zależała nie tylko temperatura, ale również spalanie paliwa i ogólne bezpieczeństwo użytkowania pieca.

Na czym polega przedmuch w piecu?

To nic innego jak praca wentylatorów, dzięki której wymuszone jest podniesienie temperatury spalania. W większości przypadków tryb rozpalania jest regulowany ręcznie, natomiast tryb podtrzymania spalania może być regulowany automatycznie. Niezwykle ważnym zadaniem będzie optymalizacja czasu pracy wentylatorów, ponieważ do minimum zostanie ograniczone zużycie węgla w palenisku, a więc realnie wpłynie na koszty opału.

Jak ustawić dmuchawę w piecu?

Najprostszym zadaniem jest ustawienie wentylatorów w trybie rozpalania – powinna być to procedura wykonana szybko, dlatego na samym początku warto ustawić pracę wentylatora na 5% lub 10%, natomiast z biegiem czasu zwiększyć ją do 50% lub 60%, a w ostatniej fazie rozpalania zmniejszyć do 40%. Tylko w taki sposób ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz, lecz pozostanie wewnątrz kotła. W trybie pracy wentylatora, warto zadbać o częste wykonywanie przedmuchów, np. 10 sekund pracy przy 40 sekundach przerwy – warto również zwrócić uwag na wydajność wentylatora. Ostatnim trybem pracy jest podtrzymanie, którego ustawienie może przynieść duże oszczędności lub poważne straty. Warto pamiętać, aby w sezonie letnim interwały nie były zbyt częste, ponieważ mogą doprowadzić do przegrzania, natomiast zimną powinny być częstsze i jednocześnie mniejsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając parametry wentylatorów?

Ustawiając pracę wentylatorów w piecu należy zwrócić uwagę na czas trwania przedmuchu, a także na moc dedykowanych wentylatorów - tylko dobranie odpowiednich proporcji pozwoli nam zyskać oszczędności.