Jaką moc dmuchawy do pieca wybrać?

Zapewnienie kotłowi odpowiedniej wentylacji nie tylko pozwoli nam zwiększyć wydajność urządzenia, ale również zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem domu lub mieszkania. Dmuchawa do pieca jest elementem, w który warto zainwestować i jednocześnie dobrać odpowiedni model, który będzie współgrał ze sterownikiem. W przypadku, gdy mamy do czynienia z awarią pieca i chcemy dokupić do niego nową dmuchawę, należy pamiętać, że gdy nie mamy jednoznacznych powodów, aby kupić model o większej mocy, warto zdecydować się na urządzenie o podobnejwydajności do produktu oryginalnego.

Jakie parametry powinna mieć dmuchawa do pieca?

Decydując się na zakup wentylatora należy skupić się przede wszystkim na jego mocy, która powinna zdeterminowana przez wielkość naszego pieca. Najczęściej wybierane są modele dmuchawy o mocy wynoszącej 70 W. Niezwykle istotne przy wyborze jest również zainwestowanie w wydajność, a więc ilość powietrza, która będzie przepływała przez kocioł w ciągu godziny – standardowa prędkość obrotowa wynosi ok. 2300 obr./min. Koniecznie warto również sprawdzić zakres temperatur, w którym może działać wentylator – standardowy wynosi od –10 do 40 stopni Celsjusza, dzięki czemu mamy pewność, że sprzęty nie tylko sprawdzi się umieszczony w mieszkaniu, ale również w nieco chłodniejszych miejscach.

Na co zwrócić uwagę wybierając dmuchawę do pieca?

Zakup nowego wentylatora do kotła powinien być przemyślany. Kolejnym parametrem, na który warto zwrócić uwagę jest jego głośność - przeważnie jest to dość cicha praca, która wynosi ok. 65dB. W przypadku, gdy kocioł będzie ustawiony bezpośrednio w pomieszczeniach mieszkalnych, warto zgłębić temat, dzięki czemu możliwe stanie się znalezienie odpowiednich parametrów.

Dodatkowe wyposażenie kotła

Oczywiście decydując się na kocioł nie wolno zapomnieć nie tylko o odpowiednim wentylatorze, ale również wszelkiego rodzaju przepustnicach i klapach, które pozwolą urządzeniu prawidłowo dawkować dopływ powietrza. Dzięki wspomnianym akcesoriom możliwe stanie się chronienie kotła przed niekontrolowanymi wzrostami temperatur oraz obniżenie kosztów ogrzewania.