Na co zwrócić uwagę kupując wentylator do pieca/kotła?

Sprawne działanie centralnego ogrzewania wymaga nie tylko stworzenia prawidłowo funkcjonującej instalacji, ale również wsparcia technicznego w postaci dodatkowych urządzeń. Jednym z nich jest wentylator do pieca, dzięki któremu możliwe jest ekonomiczne dostarczenie ciepła do znajdujących się w domu pomieszczeń. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę, wybierają dmuchawę? Jak wybrać odpowiedni model do użytkowanego kotła? Wszystkiego dowiesz się w tekście poniżej!

Czym jest wentylator?

System nawiewowy pieca ma za zadanie zapewnić efektywne spalanie mieszanki paliwa z powietrzem, dzięki czemu możliwe będzie oszczędzenie energii, a także czasu potrzebnego do tego czas związany z ogrzaniem domu. Odpowiednio dobrany do modelu pieca wentylator dopilnuje, aby w kotle nie znalazło się zbyt dużo powietrza, które mogłoby usunąć nagromadzone w nim ciepło. Co więcej, dmuchawa zadziała również w odwrotnej sytuacji, a więc zapewni odpowiednią ilość powietrza w komorze, dzięki czemu ogrzewanie będzie nadzwyczaj efektywne.

Jak wygląda zakup wentylatora?

Decydując się na dmuchawę do pieca, należy pamiętać o skontrolowaniu jej parametrów, ponieważ tylko prawidłowo dobrane modele przyniosą oczekiwane rezultaty. W ofertach najczęściej dostępne są modele wykonane z aluminium oraz stali nierdzewnej. Który z nich wybrać? Urządzenia aluminiowe charakteryzują się zwiększoną odpornością na awarie i zmienne warunki panujące w kotle. Natomiast stalowe wydmuchy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed użyciem, dzięki czemu staną się odporne na działanie wilgoci i nie będą korodować.

O czym warto pamiętać?

Wybierając dmuchawę do pieca, warto zwrócić uwagę na wielkość oraz moc dedykowanego sprzętu. Im większa będzie moc, tym większą wydajność urządzenie zapewni i umożliwi zwiększenie ilości ciepła w domu. Oczywiście niezwykle ważne jest dobranie wentylatora do mechanizmu grzewczego. Należy zastanowić się nad wspomnianymi kwestiami przed zakupem, aby cała instalacja funkcjonowała sprawnie, ekonomicznie i ergonomicznie.